עקירת שיני בינה בתל אביב ועקירות כירורגיות

עקירת שיני בינה: למה ומדוע צריך לעקור אותן?

מהן שיני בינה, באיזה גיל הן בוקעות, האם תמיד חייבים לעקור?  ומהי שן בינה כלואה ואילו סיבוכים עלולים להתעורר? שיני בינה הן מקור לבעיות של לא מעט אנשים וכל מה שצריך לדעת עליהן במיוחד בשבילכם במאמר.

ד"ר שלומי לדרמן D.M.D | כירורג פה ולסת מומחה

שיני בינה הינם שיניים טוחנות השלישיות והאחרונות בהתפתחות מבין כלל השיניים והן לרוב בוקעות בגילאים מאוחרים יותר בין 17 שנים ל-24 שנים אשר מיוחסים לגיל בגרות ובינה ומכאן הם נקראות שיני בינה. שיני הבינה נמצאות בחלק האחורי ביותר של הלסתות, בלסת העליונה, בלסת התחתונה וישנם בסה"כ ארבע שיני בינה בחלל הפה אשר התפתחותן לא תמיד תקינה.

בתהליך התפתחות האבולוציה של האדם, חלה הקטנה משמעותית בגודל הלסתות אך גודל השיניים לא השתנה באופן משמעותי, לכן בניגוד לשיניים אחרות ברוב המקרים אין בלסתות מספיק מקום לבקיעה תקינה של שיני הבינה. כתוצאה מכך שיניים אלו אינן בוקעות במקומן המיועד ומצב זה יוצר שיני בינה כלואות בצורות כליאה שונות או שן בינה שבקעה במצב לא תקין ולכן בשגרת החיים הם אינן משתתפות בתהליך הלעיסה שלנו ואינן משמשות אותנו, אך יחד עם זאת, זה עדין לא אומר שיש צורך בעקירה למרות שבמרבית מהמקרים עקירת שיני הבינה הכרחית על מנת למנוע בעיות רפואיות וסיבוכים עתידים העלולים להיווצר ויפה שעה אחת קודם.

כירורג פה ולסתות מומחה - ד"ר לדרמן | רשת 13

רובנו חווינו כאבי שיניים, דלקות, נפיחות ומצבים אחרים שאינם נעימים כתוצאה משיני בינה. כאשר יש חוסר מקום בלסתות לבקיעת שן הבינה, הבקיעה אינה תקינה ושן הבינה כלואה, כתוצאה מכך עלולות להתעורר שלל בעיות וסיבוכים מבניהן: פגיעה בשן סמוכה ואפילו נזק לעצם, צפיפות יתר בשיניים, נפיחות, כאבים עזים, מחלות חניכיים ואף זיהום בחניכיים, היווצרות ציסטה או גידול במקרים נדירים יותר.

חשוב לציין, כי האבחנה הנדרשת האם לעקור את שיני הבינה בלסתות אינה תלויה רק במידה ויש לכם כאבים או אי נוחות אלא במגוון שיקולים רפואיים נוספים ולכן כשמדובר בשיני בינה עדיף לעקור אותן לפני שמתפתחים סיבוכים העלולים לסכן אתכם ומומלץ להגיע לכירורג פה ולסת מומחה על מנת לבצע אבחון וייעוץ ראשוני. בבדיקת האבחון כירורג פה ולסת מומחה יתייחס למצב הרפואי הכללי, גיל המטופל ומבנה הלסת, פרופיל הבקיעה, צורת השן אשר כל אחד מהם תורם בנפרד למורכבות העקירה הכירורגית.

עקירת שיני בינה היא פעולה כירורגית (כלומר ניתוחית) והפרוצדורה שלה מורכבת יותר העלולה להיות עם לא מעט סיבוכים אפשריים לעומת עקירת שן רגילה בייחוד כאשר מדובר בשיני בינה כלואות אשר במקרה זה ישנו צורך בהפשלת חניכיים ולעתים אף הוצאת השן בחלקים. בנוסף לזאת, מיקומן האנטומי של שיני הבינה הוא בקרבה למבנים אנטומיים חשובים אשר עלולים להיפגע במהלך עקירה לא מיומנת של השן. הנזק יכול להיות במצבים מסוימים גם בלתי הפיך. לאור העובדה כי ישנם סיכונים רבים בעקירות שיניי הבינה מומלץ לבצעם אצל כירורג פה ולסת מומחה.

זכרו! אין גיל מומלץ לעקירת שן בינה והטיפול נעשה אך ורק במידת הצורך ובהמלצתו של כירורג פה ולסתות מומחה!